Začátek na konci

Sat, 27 Jun 09 10:31:43 +0800

Překlad textu napsaného pro Mezinárodní oddělení Sibiřské státní aerokosmické akademie pojmenované podle akademika Michaila Fjodoroviče Rešetňova. Официальный русский вариант здесь.

Míchal - rúskij málčik, tak mě často nazývali. Někdy Michel, Michal', Michael', Mišel' a jednou také Šumacher, ale vždycky, když jsem vysvětlil Michal, to je jako váš Michail bez I, všichni s úsměvem vyslovili Míša. Ano, v češtině je to taky tak.

Před dvěma roky jsem se stal členem Mezinárodního studentského klubu a poprvé čekal na pražském letišti svého zahraničního studenta, kterému budu následující semestr pomáhat. Ne, nepřiletěl jenom Serjóža, bylo s ním ještě šest dalších Krasnojarců - fakt nečekané. Další den tři další a do konce týdne plných čtrnáct! Nastěnka, Áňa, Arťóm, Aljóna, Ivan, Anton, Natáša, Violetta, tři Serjóži, Ljéna, Káťa a Polina. Všichni tak skvělí, veselí a družní!

Na začátku prosince, zajímavé, že na ruské prezentaci, mi kamarádka Petra říká Příští rok jedu do Krasnojarsku, davaj se mnou, máš teď takovou spoustu Krasnojarců. Cože? Já a cestovat? Ufff! Končím školu, chodím do práce, prostě není čas někam jezdit. Tehdy začal můj hloupoučký mozeček přemýšlet o výměnném pobytu.

Samozřejmě jsem chtěl do Ruska, rusky jsem se učil už tři roky a obecně byl hodně s Rusy, k žádné jiné zemi světa jsem neměl takový vztah. Jenom jsem nevěděl do kterého města. O Moskvě jsem vždy slýchal spoustu nepříliš pozitivních věcí, nemám ponětí jestli pravdivých, Petrohrad je Evropa, tu už znám. Dále byl na seznamu Omsk, Čeljabinsk, Tomsk a samozřejmě Krasnojarsk. O Omsku a Čeljabinsku jsem nikdy nic neslyšel, zůstal Tomsk a Krasnojarsk - Sibiř, medvědi, palmy, romantika. Jasně, přesně tak to udělám a všem potom budu říkat, jak jsem byl půl roku v gulagu na Sibiři. A všichni řeknou hustý!

Pamatuji si, jak jsme jeli s Aničkou v autobuse na letiště, vracela se domů dřív. Všichni se divili, proč chci na Sibiř, Míchal, tam je taková zima, vždyť můžeš do Španělska na pláž! A Nasťa Míchal, u nás je hůř, než u vás., Áňa jako politik Ne, hůř ne, jinak. a ještě jednou Nasťa Dyť říkám jinak... HŮŘ! V současnosti už můžu konstatovat, že Áňa měla pravdu.

V Krasnojarsku byli známí, které jsem již vzpomínal, v Tomsku Aleksej s Oljou a medvěžónkem. Jenom abyste věděli, byl jsem tehdy buddy jak Ljóši, tak Serjóži. Nakonec jsem se rozhodl pro Krasnojarsk, zapomněl jsem už proč, prostě jsem se jedno ráno probudil a v hlavě bylo Krasnojarsk. Nevím, jestli je to lepší rozhodnutí než Tosmk, tam se mi také hodně líbilo. Před odjezdem z Česka jsem si tak představoval Sibiř - metr sněhu. V Tomsku bych studoval v angličtině (špatné angličtině) a také bych byl jedním z mnoha zahraňáků. V Krasnojarsku nás bylo všehovšudy pět a učili se s ruskými studenty. Jiné jsem jsem nezkoušel, ale z této strany pohledu bylo v Krasnojarsku mnohem lépe.

Dříve jsem dělal v rozhovorech často chyby, česká škola nemá stejný význam jako škola v ruštině. V Čechách je slovo škola všechno od školy pro malé děti až do doktoranského studia, a proto mohu bez uzardění říkat jdu do školy. Rusové se mi často smáli. Teď, v Krasnojarsku, už chyby nedělám, nicméně toto slovo říkám i nadále. Už jsem se spoustu, spoustu let necítil na hodinách jako ve škole ;-)

Zde se všichni učí ve třídách, všichni se navzájem znají jménem, učitelé znají studenty, studenti znají učitele, zajímavé, výborně! U nás nejsou přednášky povinné, povinná jsou jen cvičení. Občas se stane, že se student na zkoušce tiše ptá Kdo je tenhle člověk? a dostane se mu odpovědi, že to je jeho přednášející. A nakonec, tady jsou studenti takoví mladí! U nás je normální končit magisterské studium ve dvaceti pěti, zde se v tomto věku už dávno pracuje. Na obou systémech se mi spousta věcí líbí a něco nelíbí. Bylo velice zajímavé studovat na СибГАУ a žít semestr v Krasnojarsku, obrovské děkuji všem, kteří mi dali možnost sem přijet!

Michal Turek (Михал Турек)
Student Českého vysokého učení technického ve městě Praha,
Fakulta elektrotechnická, Katedra počítačů
Na СибГАУ jsem se učil v jarním semestru akademického roku 2008-2009
JUNESKO, skupina JUČ-81
WOQ (sabáčka) seznam.cz
http://woq.nipax.cz/sobaka/

PS: Čert vezmi tyhlety šílený mrazy v zimě a deset dní bez teplý vody na jaře, vždycky budu vzpomínat!