Ozvěny minulého života

Fri, 06 Mar 09 11:47:06 +0700

V neděli přestal fungovat internet. Nic neobvyklého, nicnémě tato konkrétní chyba byla překvapivě neznámá. Za ten měsíc, co jsem v Krasnojarsku, jsem se podle příznaků postupně naučil odhalit důvody, proč dnes internet opět nefunguje.

Nejčastěji se lze setkat s nedostupností wifi signálu kolejní sítě, jejíž jméno fuck-off plně vystihuje, jak je na tom s funkčností. Včera mi po náhodné otázce bylo sděleno, že výpadky bývají způsobeny zapnutím чайнику do zásuvky, když si chce Володя ohřát vodu na čaj. Dále občas selže přiřazení IP adresy pomocí DHCP. Většinou pomáhá vypnutí a opětovného zapnutí wifi pomocí přepínače na hraně notebooku, a když ani to ne, problém může vyřešit restart do Windows, ne však vždy. No a připojení k VPN, umožňující vlastní přístup do internetu, je magie sama o sobě. Zkrátka jednou funguje a podruhé ne.

Tím víc jsem byl překvapen, když se objevila chyba nová, nesprávné přihlašovací údaje k VPN. Nutno podotknout, že v neděli bylo prvního března a těch dvě stě rublíků, co jsem před měsícem platil, bylo pouze za únor. Dva, tři dny zpátky jsem koumal, jestli se mám ozvat, ale pak jsem si řekl, proč ze sebe dělat blbce, třeba se na mě zapomnělo. Nezapomnělo :-(

Přeskočím pár dnů až k úterý večer, kdy po dlouhé době opět internet zafungoval. To bylo radosti na Starém Bělidle! Otevřu emailového klienta a vidím přes padesát nový zpráv. No jo, skončila Technická přestávka, tak se není čemu divit. Maličko lituji, že jsem tentokrát nemohl jet, ale na druhou stranu moje týdenní ZTP X při mínus třiceti pěti také stála za to.

Začal jsem pročítat emaily odshora, školní účet. Kromě obvyklých tří spamů, abych si koupil Bachelors and Diploma Thesis, mě zaujal předmět zprávy konec zapisu od osoby Testovac Test6.

Přeji dobrý den. Skončilo období řádných zápisů. Tím skončilo hájení Vašeho předběžného zápisu a všechny zápisy o letního semestru Vám právě byly zrušeny.

Ivan Halaška

Takovéto emaily mě vždycky potěší a častokrát vyvolají i úsměv na tváři, ale abych přiznal pravdu, tentokrát byly mé pocity spíše opačné. Otevřel jsem KOS a mé tušení se potvrdilo, byl mi zrušen zápis na letní semestr.

V tu chvíli přišli малчики z patra, které jsem před půlhodinou pozval na čaj, a proto jsem musel své FELovské problémy odložit.

Odešli někdy kolem druhé ráno a já se mohl konečně vrhnout na sepsání dotazu na pedagogické oddělení. Věděl jsem, že problém nebyl na mé straně - jako ostatně vždy, když se něco řeší se studijním - protože potvrzení z rektorátu o studiu v zahraničí jsem jim přinesl a zápis mám potvrzený i v indexu, tak jaképak copak. Internet opět nefungoval.

Ve čtvrtek přišla SMSka z domu.

Ahoj, jsi v poradku? Proc neodpovidas? Mama

Ihned jsem vyťukal na mobilu odpověď, abych maminku uklidnil. Zprávu nebylo možné odeslat ...co je dneska za den?!

Odhodlal jsem se zajít do školy do počítačové studovny, ještě jsem tam nebyl. Zase si budu připadat jako idiot, ale co se dá dělat. Nakonec to nebylo až tak strašné, akorát jsem měl drobný problém s heslem k proxy, který se ovšem definicí tentokrát o něco slabšího hesla během pár vteřin vyřešil. Extrémně malý CRT monitor s mizerným zaostřením, ale lepší než rampouchem do oka, naopak FreeBSD potěšilo.

Napsal jsem na FEL o tom, co se stalo a zda by to nešlo nějak vyřešit. Předpokládal jsem, že si počkám týden a pak někoho poprosím, aby tam zašel osobně. Odpověď přišla během pěti minut s tím, že je vše vyřešené. Stalo se něco se světem?

Jukl jsem do KOSu a vidím kromě Individuálního projektu 2 a Sockrates-Erasmus, o které jsem prosil, ještě Finanční management. Ne, ne, ne, ne! Já budu mít svou Экономику природопользования a ne žádný ekonomicko-manažerský bordel na FELu! A jak bych chodil na cvičení, heh? Další email, dalších pět minut a vše vyřešeno. Zázraky se dějí!

No nic, je pátek 13:22, ve dvě odjíždíme do Tomsku, musím běžet. Ruské vlaky prý jezdí na čas...