Teplá voda nad zlato

Mon, 25 May 09 22:26:47 +0800

Tak tohle se mi chce napsat už deset dní, ale slíbili jsme si, že o tom nebudeme deset dní psát. Pravděpodobnost nadávek a sprostých slov byla přece jenom příliš vysoká. A co že se stalo tak zásadního v životě šesti inostranců a sto čtyřiceti devíti celých jedna milionů, údaje k červnu 2008, domorodců? Před deseti dny vypnuli teplou vodu.

Zpráva na áske, nebo-li ICQ, Ты знаешь, что завтра отключат горячую воду на десять дней? Так что готовься ;-) - Ty víš, že zítra na deset dnů vypnou teplou vodu? Tak se připravuj ;-). No potěš... i když... chich, Артём měl vždycky dobrý hlášky a tenhle vtip pasuje na Rusko jako prdel na hrnec.

Následující ráno je všechno jasné, voda v koupelně teče (ze zavřených kohoutků) proudem jako vždycky. Po dotáhnutí modrého až oči námahou vypadávají z důlků, voda do odpadu uniká radostně dál a po odtáhnutí a zatáhnutí druhého také. Nikdy jsem nepochopil, jak někdo může dát vedle sebe čtyři umyvadla a nesjednotit umístění teplé a studené vody. A, aby byl příchod do koupelny ještě zábavnější, ani barvičky nepasují. Ale to hlavní, voda teče a o její teplotě se nedá pochybovat!

Teď už je kolem oběda, pokus číslo dva, a... ehm... deset dní?! Abyste pochopili, na Sibiři je všechno tak nějak rozlehlejší, kýčovitější a hlavně ledovější. Naše studená voda se při porovnání se sibiřskou studenou vodou může jít vyloženě zahrabat, protože je tak trapná, až to nejni hezký.

Už jste se někdy zkoušeli sprchovat ve studené vodě? Samozřejmě, blbý dotaz, já taky. Moje první vážná zkušenost s nefalšovanou studenou vodou při sprchování byla asi před měsícem, kdy teplá z nějakého důvodu prostě zrovna netekla. Tak co, nejsem měký... a zbabělý úprk! Deset dní?! To přece ti чокнутые сумашедши nemůžou myslet vážně!

Pátek, pět odpoledne, konec hodiny, už odcházíme. Е.П., a to je pravda, že teď nepoteče nějakou dobu teplá voda? Odpověď fakt nepotěšila. Jo jo, to je na jaře normální, každý rok to tak bývá. Е.П. je asi jediný člověk na světě, který si o Rusku myslí, že je tou nejžůžovější zemí světa. Ono si to vlastně myslí i cca. sto čtyřicet devět celých jedna milionů, údaje k červnu 2008, dalších nacionalistů, když na to přijde řeč, ale dost často vzadu v hlavě vrtá červík podezření, že možná ne.

Když Е.П. řekne deset dní bez teplé vody, tak to myslí proklatě vážně. Za ten snobský úsměv, když říká, že má v bytě bojler a že jí to nevadí, by si zasloužila холодилником do hlavy. U nás ho má každý jedna-celá-dvou-tý dům, ale tohle číslo by asi nepochopila, tady je jedna teplárna na celé město.

Zigzag is online. Tak co, jak je? Už schizujete s Oljoj před státnicema? Minutka čekání. Nee, oni se nás taky chtějí zbavit, tak ani moc ne :-). Co ty? Hm, jak já se vlastně mám? Tady na deset dní vypnuli teplou vodu. Cože? V Tomsku taky? Ono je to fakt po celém Rusku?!

Poprvé mi dochází skutečnost, že opravdu může být sto čtyřicet devět celých jedna milionů, údaje k červnu 2008, ubožáků. V Tomsku je prý při odstavení teplárny bez teplé vody něco kolem 500 000 lidí, slovy pěti set tisíc lidí.


V Tomsku před dvěma měsíci

Ahoj, dávno jsem o tobě neslyšela, nové úspěchy? :) Káťa, no přece ta blondýnka se zlatou kabelkou a klap-klap podpatky, co studuje v Praze výpočetku a co jí říkávám privět. Jo, tak přesně tahle si na mě z ničeho nic vzpomněla a napsala mi. Právě na deset dní vypnuli teplou vodu. Nechápu. Co byste od ní čekali? No jo, pohodka, je přece v Praze. Cha cha! Někdy ji vypínají na celý léto, protože "k čemu je jí třeba, na ulici je už přece teplo!" a zapínají až v prosinci... deset dní, to je ještě v pohodě :))). Zabít!

Ta myšlenka prošla hlavou jako blesk. Ale jo, je to potřeba. Takový nápad se musí realizovat hned, protože za pět minut dorazí rozum a realizace ztroskotá na nedostatku ochotných dobrovolníků.

Takže šampon, ručník a jde se. Ne sprcha, ne, tohle se bude muset řešit později,... nějak. Zatím jenom umýt hlavu v rakovině, to je jedno z těch úžasných slov, tentokrát jde o umyvadlo,... nebo možná dřez je vhodnější překlad. Ostatně jako dřezy i vypadají.

Mmmm, vás by napadlo, že může mytí hlavy bolet? Ve významu silně bolet? Блядь! Ta voda je fakt ledová! Co teď? Asi bude rozumný ten šampon dostat dolů. Nejsem masochista, takže kvůli slabším povahám jenom malinkaté au, žádné trvalé následky.

V mezinárodním. Míchal, a ty můžeš napsat něco o tom, jak se ti tady líbí, všechny zážitky, fotky, prostě jako třeba tady Channa loni psala? Ufff, tohle asi bude povinný, ládno, píšu si jako domácí úkol. Hele, a hned? Nebo to počká několik dní až pustí vodu? Chytrá, správný rozhodnutí. Na straníčke Channy, nebo asi bude lepší psát spíš Hany, není z Číny, se dá v Top Five Pet Peeves najít 1. living through 10 days of no hot water.

Martin, student Vysoké školy ekonomické, pln počátečního nadšení, přilétá s dalšími třemi Čechy 31. května v 5:40 ráno na krasnojarské letiště. Adresy jsem z Iriny Surovce dokázal vybít už po měsíci, co jsem poprvé zjistil, že má někdo přijet (tehdy voda ještě tekla). Jinak pokud ti něco chybí, tak dej vědet a přivezeme. Čokolády nebo něco takovýho. Do Ruska, co je to napadlo?! Myslím, že nic speciálního nepotřebuju, moc dík. Jestli tak teplou vodu.

Každodenní dialog. A u vás tepluju vodu na jaře nevypínají? Cože? Co to je za dotaz? Jasně, že ne. To si ani představit nejde. Mno, jestli by někdo zkusil tohle u nás zavést, tak by ho lidi nejspíš ubili :-) No jo, u vás každý rok, to už jsem taky slyšel. Prostě jste si na to už zvykli. Všichni si sice stěžujete, ale všeobecně je to akceptováno. A zahraňáci musí trpět s vámi :-(

A důvod toho všeho cirkusu? Prostě takové to proč, proboha?! Milé děti, no přece remont! Po zimě se musí všechno prověřit, zkontrolovat, opravit. Permoníci rourami s horkou vodou neprojdou. Jestli by se se systémem stalo něco v zimě při mínus čtyřiceti, netekla teplá voda a nefungovalo topení, automatická smrt. Všechno je tu centrálně a kupříkladu miliónovému Krasnojarsku by nebyla nejmenší šance pomoci.

Na druhou stranu, to ovšem nic nemění na tom, že přestaneme na těchhle deset zas*ných dní nadávat. Logikou si nás nekoupí! Protože, jak říkala se smíchem Е.П., oni na tom třeba vůbec nedělají, prostě zastavili vodu a vsjo. Nejspíš ji budou zastavovat ještě několikrát i vlétě a pak taky bývají tři dny kompletně bez vody, teplé i studené.


Že by přece?

Z aktualit. Za patnáct vteřin budou dvě ráno, teplá voda už pár hodin teče, sedím prokřehlý ve svetru v chladném pokoji a píšu. Začal podzim, dva týdny, s jednodenní přestávkou ve čtvrtek, prší a teploty se nevyšplhají nad deset stupňů. Jak už mohl někdo vidět dříve v kontaktě Tohle není počasí, to je random generátor! a Take the baby away from the weather control center!


Foto dne

Z aktualit dva. Je úterý 26. května, půl páté odpoledne a déšť pomalu přechází v sněžení.

Wed, 27 May 09 16:49:55 +0200

misko

cece tak ja dufam ze sa z ruska vratis mentalne v poriadku .. musim konstatovat ze s casom sa prispevky po tebe citaju horsie a horsie ů=0

Thu, 28 May 09 14:09:45 +0200

Michal

Ja vim, rikal jsem si, ze tam je ty rustiny uz trochu vic, ale nam uz to tady uz neprijde, tak sorry, polepsim se. Ona se blbe odhaduje hranice, do ktery cizi slova zpestrujou a za kterou se stava text hur citelny :-(

Sat, 30 May 09 15:48:57 +0200

tlw

budes si zadat o prodlouzeni viza? ;]